Loading...
 
Podstawy chemii nieorganicznej – układ okresowy
Pod redakcją:Halina Krawiec
Autorzy/Autorki:Halina Krawiec, Urszula Lelek-Borkowska, Maria Starowicz
Afiliacja autorów:AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Odlewnictwa
Wydawca:Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Data publikacji:2022
Recenzja: Prof. dr hab. inż. Alicja Rapacz-Kmita
Prof. dr hab. Janusz Gołaś
ISBN:978-83-963036-2-2

Energia powierzchniowa

Energia powierzchniowa jest wielkością charakteryzującą właściwości powierzchni ciała stałego lub cieczy. Atomy, które znajdują się na powierzchni ciała stałego lub cieczy są zawsze słabiej związane niż atomy znajdujące się w ich wnętrzu. Usunięcie atomów z powierzchni materiału jest łatwiejsze niż usunięcie atomów z jego wnętrza. Energię powierzchniową można obliczyć z wzoru ( 1 ).

\( \gamma = \left(\dfrac{\partial F}{\partial A}\right)_{V,T,n_i} = \left(\dfrac{\partial G}{\partial A}\right)_{p,T,n_i} \)

We wzorze (1) poszczególne symbole oznaczają: F – energia swobodna, G – entalpia swobodna, V – objętość, T – temperatura, A – powierzchnia ciała stałego lub cieczy, \( {n_i} \) – liczba moli substancji „i”.

Metale i stopy są materiałami polikrystalicznymi, zbudowane są z ziaren, które mają różną orientację krystalograficzną. W przypadku materiałów polikrystalicznych, energia powierzchniowa zależy od orientacji krystalograficznej ziarna (kryształu). Ziarna posiadające orientację krystalograficzną, dla której energia powierzchniowa jest mała, łatwiej ulegają roztwarzaniu niż ziarna, dla których energia powierzchniowa jest duża [1]. Badania prowadzone na polikrysztale glinu i stopach aluminium wykazały, że ziarna posiadające orientację krystalograficzną (111) mają najmniejszą energię powierzchniową [2], [3], [4]. W kontakcie z elektrolitem, atomy metalu z ziaren (kryształów) posiadających małą energię powierzchniową łatwo opuszczają sieć krystalograficzną i przechodzą do roztworu w postaci jonów. Dotychczas prowadzono badania aktywności chemicznej mono- i polikryształów na różnych metalach i stopach, które wykazały, że aktywność chemiczna monokryształów zależy przede wszystkim od rodzaju metalu i charakteru środowiska.

W polikryształach bardzo ważnymi obszarami są granice ziaren, które są miejscami oddzielającymi ziarna (kryształy) o różnej orientacji krystalograficznej. Na granicy ziaren atomy są ułożone nieregularnie, mogą pojawić się w tych miejscach obce atomy, które nie występują w sąsiadujących ze sobą ziarnach. Granice ziaren są obszarami nieciągłości w regularnej strukturze kryształu. Atomy znajdujące się na granicach ziaren są zawsze słabiej związane ze sobą niż atomy znajdujące się w obrębie ziarna. Energia powierzchniowa granic ziaren jest większa niż energia powierzchniowa ziaren. Energię granic ziaren można obliczyć z wzoru ( 2 ), gdzie \( \ce{\gamma_G} \) oznacza energię na granicy ziaren, G – entalpię swobodą, natomiast A – oznacza powierzchnię.

\( {dG} = {\gamma_G} \cdot {dA} \)

W stopach na granicach ziaren zachodzi segregacja zanieczyszczeń, tworzą się fazy międzymetaliczne, wtrącenia itp. Niejednorodność granic ziaren jest przyczyną korozji międzykrystalicznej. Wysoka energia powierzchniowa granic ziaren sprawia, że są one miejscami uprzywilejowanymi, na których preferencyjnie zachodzą reakcje chemiczne lub elektrochemiczne.

Zaloguj się/Zarejestruj w OPEN AGH e-podręczniki
Czy masz już hasło?

Hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków, litery i cyfry oraz co najmniej jeden znak specjalny.

Przypominanie hasła

Wprowadź swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłać Ci informację o nowym haśle.
Dziękujemy za rejestrację!
Na wskazany w rejestracji adres został wysłany e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Wprowadzone hasło/login są błędne.