Loading...
 
Podstawy chemii nieorganicznej – układ okresowy
Pod redakcją:Halina Krawiec
Autorzy/Autorki:Halina Krawiec, Urszula Lelek-Borkowska, Maria Starowicz
Afiliacja autorów:AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Odlewnictwa
Wydawca:Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Data publikacji:2022
Recenzja: Prof. dr hab. inż. Alicja Rapacz-Kmita
Prof. dr hab. Janusz Gołaś
ISBN:978-83-963036-2-2

Szeregi promieniotwórcze, reakcje jądrowe i termojądrowe

Podczas rozpadu jąder pierwiastków promieniotwórczych tworzą się jądra nowego pierwiastka, które są nietrwałe i ulegają samorzutnie dalszemu rozpadowi. W ten sposób tworzą się szeregi promieniotwórcze. Wyróżniamy naturalne szeregi promieniotwórcze:

  • szereg uranowo-radowy, wywodzący się od izotopu uranu \( \ce{^{238}_{92}$U$} \),
  • szereg torowy, wywodzący się od izotopu toru \( \ce{^{232}_{90}$Th$} \),
  • szereg uranowo-aktynowy, wywodzący się od izotopu uranu \( \ce{^{235}_{92}$U$} \).

Neptun jest pierwiastkiem promieniotwórczym otrzymywanym sztucznie. Jego izotop \( \ce{^{237}_{93}$Np$} \) zapoczątkowuje szereg promieniotwórczy zwany szeregiem neptunowym. Każdy szereg promieniotwórczy zaczyna się nuklidem stosunkowo trwałym, który zanika wolniej niż pozostałe nuklidy, a kończy się nuklidem niepromieniotwórczym, który nie ulega dalszym przemianom. Te trzy szeregi promieniotwórcze kończą się trwałymi izotopami ołowiu. Na Rys. 1 przedstawiono szereg torowy.

Szereg torowy. Aut. Anita tr, Szereg promieniotwórczy uranowo-radowy.svg, licencja PD, źródło:  [https://pl.wikipedia.org/wiki/Szereg_promieniotw%C3%B3rczy|Wikimedia Commons].
Rysunek 1: Szereg torowy. Aut. Anita tr, Szereg promieniotwórczy uranowo-radowy.svg, licencja PD, źródło: Wikimedia Commons(external link).

Szereg torowy rozpoczyna się izotopem toru \( \ce{^{232}$Th$} \), a kończy stabilnym izotopem ołowiu \( \ce{^{208}$Pb$} \).
Liczba masowa A decyduje o tym, do jakiego szeregu promieniotwórczego należy dany nuklid. Podczas rozpadu promieniotwórczego liczba masowa zmniejsza się o 4 jednostki na skutek emisji cząstki \( {\alpha} \). W szeregu torowym liczby masowe nuklidów wyrażają się liczbą 4n, gdzie n jest liczbą naturalną. W szeregu uranowo-radowym liczby masowe nuklidów wyrażają się liczbą 4n + 2, a w szeregu uranowo-aktynowym 4n + 3, natomiast w sztucznym neptunowym szeregu promieniotwórczym liczby masowe wyrażają się liczbą 4n +1.

Reakcje jądrowe i termojądrowe

Rozpad promieniotwórczy dotyczy nie tylko pierwiastków, które występują w przyrodzie, ale tego typu przemiany jąder atomowych są prowadzone również w warunkach laboratoryjnych. Sztuczne przemiany promieniotwórcze pierwiastków zachodzą podczas bombardowania jąder atomowych cząstkami \( {\alpha} \), neutronami, protonami, deuteronami i innymi cząstkami. Energia cząstek bombardujących jądra atomowe jest zwykle rzędu kilkudziesięciu MeV. Jądra atomowe pochłaniają energię i emitują cząstki elementarne np. protony, neutrony itp. Neutron jest cząstką, która najłatwiej dociera do jądra atomowego, ponieważ nie posiada ładunku elektrycznego i nie ulega odpychaniu elektrostatycznemu podczas zbliżania się do niego. Dzięki temu neutrony posiadające nawet niedużą energię są często używane do przeprowadzenie reakcji jądrowych.


Izotop magnezu bombardując neutronami można przeprowadzić w izotop sodu, reakcja ( 1 ).
\( \ce{^{24}_{12}$Mg$} + \ce{^{1}_{0}$n$} = \ce{^{24}_{11}$Na$} + \ce{^{1}_{1}$H$} \)

Reakcje jądrowe można przeprowadzić również używając jądra pierwiastków o większych liczbach atomowych i posiadających dużą energię. Podczas reakcji jądrowych przebiegających przy użyciu takich jąder powstają nowe pierwiastki oraz neutrony. Nowo powstające pierwiastki mają liczby atomowe powiększone o 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 lub 10 jednostek. Przykładem tego typu reakcji jądrowej jest otrzymywanie rubidu.


Reakcja otrzymywania rubidu ( 2 )
\( \ce{^{65}_{1229}$Cu$} + \ce{^{16}_{8}$O$} = \ce{^{79}_{37}$Rb$} + 2 \, \ce{^{1}_{0}$n$} \)

Metodę tę wykorzystuje się do otrzymywania pierwiastków transuranowych.


Reakcje termojądrowe zachodzą w wysokich temperaturach rzędu \( \ce{10^{7}} \) - \( \ce{10^{8}} \) K i polegają one na łączeniu się mniejszych jąder w większe, co prowadzi do wydzielania się bardzo dużych ilości energii.

Przykładem reakcji termojądrowej jest łączenie się dwóch jąder deuteru ( \( \ce{^{2}_{1}$D$} \)) w jedno jądro helu ( \( \ce{^{4}_{2}$He$} \)). Podczas takiej reakcji wydzielają się bardzo duże ilości energii, ponieważ energia wiązania nukleonu w deuterze jest znacznie mniejsza niż energia wiązania nukleonu w jądrze helu [1]. Reakcje termojądrowe mogą zachodzić samorzutnie, ale tylko w bardzo wysokich temperaturach, np. takich jakie panują we wnętrzu gwiazd.

Bibliografia

1. A. Bielański: Podstawy chemii nieorganicznej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010, tom I.
Zaloguj się/Zarejestruj w OPEN AGH e-podręczniki
Czy masz już hasło?

Hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków, litery i cyfry oraz co najmniej jeden znak specjalny.

Przypominanie hasła

Wprowadź swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłać Ci informację o nowym haśle.
Dziękujemy za rejestrację!
Na wskazany w rejestracji adres został wysłany e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Wprowadzone hasło/login są błędne.