Loading...
 
Elementy Fizyki Współczesnej
Pod redakcją:Zbigniew Kąkol
Autorzy/Autorki:Zbigniew Kąkol, Piotr Morawski, Bartek Wiendlocha
Afiliacja autorów:AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej
Wydawca:Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Data publikacji:2015
Recenzja: dr hab. inż. Jacek Tarasiuk
ISBN:978-83-952550-2-1

Elementy Fizyki Współczesnej
Efekt Comptona

Cząsteczkową naturę światła można w pełni zaobserwować w doświadczeniu związanym z rozpraszaniem fal elektromagnetycznych na swobodnych elektronach, nazywanym zjawiskiem Comptona.

Po raz pierwszy taki proces został zaobserwowany przez Comptona w 1923 r. W doświadczeniu wiązka promieni X, o dokładnie określonej długości fali pada na blok grafitowy tak jak na Rys. 1.

: Układ doświadczalny zastosowany przez Comptona
Rysunek 1: Układ doświadczalny zastosowany przez Comptona


Compton mierzył natężenie wiązki rozproszonej pod różnymi kątami \( \phi \) jako funkcję długości fali \( \lambda \). Wyniki doświadczenia są pokazane na Rys. 2.

: Wyniki doświadczeń Comptona. Linia po lewej stronie odpowiada długości fali {OPENAGHMATHJAX()}\lambda{OPENAGHMATHJAX}, a po prawej {OPENAGHMATHJAX()}\lambda '{OPENAGHMATHJAX}
Rysunek 2: Wyniki doświadczeń Comptona. Linia po lewej stronie odpowiada długości fali \( \lambda \), a po prawej \( \lambda ' \)


Widać, że chociaż wiązka padająca na grafit ma jedną długość fali to w promieniowaniu rozproszonym występują dwie długości fal. Jedna z nich ma długość \( \lambda \) identyczną jak fala padająca, druga długość \( \lambda \)' większą o \( \Delta\lambda \). To tak zwane przesunięcie Comptona \( \Delta \lambda \) zmienia się wraz z kątem obserwacji \( \phi \) rozproszonego promieniowania X tzn. \( \lambda \)' zmienia się wraz z kątem.

Jeżeli padające promieniowanie potraktujemy jako falę to pojawienie się fali rozproszonej o zmienionej długości \( \lambda \)' nie daje się wyjaśnić. Dopiero przyjęcie hipotezy, że wiązka promieni X nie jest falą ale strumieniem fotonów o energii \( h\nu \) pozwoliło Comptonowi wyjaśnić uzyskane wyniki.

Założył on, że fotony (jak cząstki) zderzają się z elektronami swobodnymi w bloku grafitu. Podobnie jak w typowych zderzeniach (np. kul bilardowych) zmienia się w wyniku zderzenia kierunek poruszania się fotonu oraz jego energia (część energii została przekazana elektronowi). To ostatnie oznacza zmianę częstotliwości i zarazem długości fali. Sytuacja ta jest schematycznie pokazana na Rys. 3.

: Zjawisko Comptona – zderzenie fotonu ze swobodnym elektronem
Rysunek 3: Zjawisko Comptona – zderzenie fotonu ze swobodnym elektronem


Stosując do tego zderzenia zasadę zachowania pędu oraz zasadę zachowania energii otrzymujemy wyrażenie na przesunięcie Comptona

\( {\mathit{\Delta \lambda }={\lambda }'-\lambda=\frac{h}{m_{{0}}c}(1-\text{cos}\phi )} \)



gdzie \( m_{0} \) jest masą elektronu (spoczynkową). Tak więc przesunięcie Comptona zależy tylko od kąta rozproszenia.

W tym miejscu konieczny jest komentarz: ponieważ odrzucone elektrony mogą mieć prędkości porównywalne z prędkością światła więc dla obliczenia energii kinetycznej elektronu stosujemy wyrażenie relatywistyczne.

Treść zadania:

Korzystając z poznanych wzorów, obliczycz maksymalną energię kinetyczną jakoą może uzyskać elektron podczas rozpraszania promieniowania X o długości fali \( \lambda \) = 0.1 nm?
Wskazówka: Oblicz zmianę energii rozpraszanego fotonu.
\( {\Delta} E \) =

Rozwiązanie:
Dane:

\( \lambda \) = 0.1 nm,
\( h = 6.63·10^{-34} \) Js,
\( c = 3·10^{8} \) m/s,
\( m_{0} \) = 9.1·10 \( ^{-31} \) kg,
1eV = 1.6·10 \( ^{-19} \) J.

Przesunięcie Comptona jest dane wyrażeniem

\( {\mathit{\Delta \lambda }={\lambda }'-\lambda=\frac{h}{m_{{0}}c}(1-\text{cos}\phi )} \)

i przyjmuje maksymalną wartość dla \( \phi \) = 180° . Wówczas \( {{\lambda }'=\lambda +\frac{h}{m_{{0}}c}} \) Po podstawieniu danych otrzymujemy \( \lambda \)'= 0.105 nm.

Zmianie długości fali odpowiada zmiana częstotliwości i w konsekwencji zmiana energii fotonów

\( {\mathit{\Delta E}={h \nu}-{h \nu'}=h\frac{c}{\lambda}-h\frac{c}{\lambda ' }} \)

Po podstawieniu danych otrzymujemy \( \Delta E \) = 592 eV. Zmiana energii rozpraszanego fotonu jest równa energii kinetycznej jaką zyskuje elektron podczas zderzenia z fotonem.


Na koniec musimy jeszcze wyjaśnić występowanie maksimum dla nie zmienionej długości fali \( \lambda \). Ten efekt jest związany z rozpraszaniem fotonów na elektronach rdzenia atomowego. W takim zderzeniu odrzutowi ulega cały atom o masie M. Dla grafitu M = 22000 \( m_{0} \), więc otrzymujemy niemierzalnie małe przesunięcie Comptona.

Zaloguj się/Zarejestruj w OPEN AGH e-podręczniki
Czy masz już hasło?

Hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków, litery i cyfry oraz co najmniej jeden znak specjalny.

Przypominanie hasła

Wprowadź swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłać Ci informację o nowym haśle.
Dziękujemy za rejestrację!
Na wskazany w rejestracji adres został wysłany e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Wprowadzone hasło/login są błędne.