Loading...
 
Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Pod redakcją:Tadeusz Słomka
Autorzy/Autorki:Anna Waśkowska, Tadeusz Słomka, Jan Golonka
Afiliacja autorów:AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
Wydawca:Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Data publikacji:2022
Recenzja: Prof. dr hab. Andrzej Ślączka, Uniwersytet Jagielloński
Prof. dr Pavol Rybár, Technische Universität Bergakademie Freiberg (Germany)
ISBN:978-83-963036-1-5

Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Skalenie

Są to minerały powszechne w skałach magmowych, występujące w wielu odmianach skalnych. Obejmują dużą grupę minerałów o zróżnicowanym składzie chemicznym, które należą do glinokrzemianów sodu, potasu oraz wapnia.

W ich obrębie wyróżniane są dwie grupy minerałów ( Tabela 1 ):

  • szereg plagioklazów, grupujący glinokrzemiany sodowo-wapniowe,
  • szereg skaleni alkalicznych, grupujący glinokrzemiany sodowo-potasowe.

Są to szeregi izomorficzne (zob. Budowa wewnętrzna i postać minerałów ), które zakończone są odmianami czystymi:

  • albitem \( NaAlSi_3O_8 \),
  • anortytem \( CaAl_2Si_2O_8 \),
  • ortoklazem \( K[AlSi_3O_8] \) [1], [2], [3], [4], [5].
Tabela 1: Cechy chemiczne i fizyczne skaleni.
PLAGIOKLAZY
SKALENIE ALKALICZNE
Skład chemiczny glinokrzemiany Na-Ca, glinokrzemiany Na-Kglinokrzemiany Na-K
Pokrój kryształugrubo-cienkotabliczkowy grubotabliczkowy
Układ krystalograficznytrójskośny trójskośny, jednoskośny
Twardość w skali Mohsa 6,0-6,5 6,0-6,5
Łupliwośćdwukierunkowa dobra i bardzo dobradwukierunkowa dobra i bardzo dobra
Gęstość2,5-2,7 \( g/cm^3 \)2,5-2,7 \( g/cm^3 \)
Barwa bezbarwne, zabarwione od białego (skalenie Na) do ciemnoszarego (skalenie Ca)bezbarwne, zabarwione od białego (skalenie Na) do różowego (skalenie K)
Rysabiałabiała
Połyskszklistyszklisty
Inne własnościiryzacja światła-


Plagioklazy to ważna grupa minerałów skałotwórczych skał magmowych. Reprezentowane są przez różne odmiany mineralne. Za wyjątkiem ortoklazu, skalenie alkaliczne mają podrzędne znaczenie w skałach.

Plagioklazy

Plagioklazy to ciąg mieszany, w którym wydzielenie poszczególnych minerałów definiuje ilościowy stosunek odmian czystych albitowych i anortytowych ( Tabela 2 ), [3], [6]. W oparciu o skład chemiczny wewnątrz grupy plagioklazów wyróżnia się 6 podstawowych minerałów [1], [2], [4], [5], które podaje Tabela 2:

Tabela 2: Minerały grupy plagioklazów.
Nazwa minerału
\( {\%NaAlSi_3O_8} \)
\( {\%CaAl_2Si_2O_8} \)
ALBIT
100–90
0–10
OLIGOKLAZ
90–70
10–30
ANDEZYN
70–50
30–50
LABRADOR
50–30
50–70
BYTOWNIT
30–10
70–90
ANORTYT
10–0
90–100



Skalenie z dużą ilością albitu są zasobne w krzemionkę, dlatego nazywa się je kwaśnymi, a skalenie ze znaczną ilością anortytu posiadają krzemionki istotnie mniej i dlatego nazywane są zasadowymi.

Skalenie sodowe w skałach magmowych. A: automorficzne kryształy w miaroli, B: w granodiorycie, C: prakryształy w porfirze. A: fot. Krzysztof Szopa. Wykorzystano za zgodą autora ; B-C: fot. – archiwum aut.
Rysunek 1: Skalenie sodowe w skałach magmowych. A: automorficzne kryształy w miaroli, B: w granodiorycie, C: prakryształy w porfirze. A: fot. Krzysztof Szopa. Wykorzystano za zgodą autora ; B-C: fot. – archiwum aut.


Cechami diagnostycznymi skaleni jest połysk szklisty, który jest połyskiem mocnym, dobra łupliwość w dwóch kierunkach, wysoka twardość oraz jasne zabarwienia ( Rys. 1 ), [1], [6]. W skałach magmowych skalenie dość często występują w kryształach automorficznych lub hipautomorficznych (zob. Struktury skał magmowych ). Skalenie powszechnie tworzą formy zbliźniaczone. Plagioklazy występują głównie w formach bliźniaków wielokrotnych, podczas gdy skalenie potasowe w formach bliźniaków dwukrotnych (zob. Pokrój minerałów i forma skupień ). Inną cechą typową dla skaleni jest tworzenie kryształów o budowie pasowej, gdzie jądro skaleniowe obleczone jest serią koncentrycznych powłok ( Rys. 4A), [2], [6]. Zwykle jądro jest ciemniejsze, zbudowane jest ze skalenia wapniowego, a powłoki okalające występują w sekwencji jaśniejących barw i odpowiadają składem skaleniom z większą zawartością sodu ( Rys. 4A). Budowa pasowa jest dobrze widoczna w większych kryształach.

Skalenie wapniowe w obojętnych i zasadowych skałach magmowych (A-C).
Rysunek 2: Skalenie wapniowe w obojętnych i zasadowych skałach magmowych (A-C).


Cechy fizyczne plagioklazów i skaleni alkalicznych są podobne, zwykle makroskopowo oznacza się je jako grupę. Poszczególne skalenie wykazują różnice w składzie chemicznym, w gęstości i w niektórych właściwościach optycznych. Rozróżnianie makroskopowe poszczególnych skaleni jest trudne i często nie jest możliwe. Biorąc pod uwagę zabarwienia można szacować typy skaleni. I tak, mleczno-białe kryształy są reprezentatywne dla form z dużą ilością cząstki albitowej ( Rys. 1 ), mocno szare dla form z dużą ilością cząstki anortytowej ( Rys. 2 ), a różowe są charakterystyczne dla form bliskich ortoklazowi ( Rys. 3 ).

Skalenie potasowe. A: automorficzny kryształ, B-D skalenie alkaliczne w granitoidach. A: fot. Krzysztof Szopa. Wykorzystano za zgodą autora ; B-D: fot. – archiwum aut.
Rysunek 3: Skalenie potasowe. A: automorficzny kryształ, B-D skalenie alkaliczne w granitoidach. A: fot. Krzysztof Szopa. Wykorzystano za zgodą autora ; B-D: fot. – archiwum aut.


Ważną i charakterystyczną cechą plagioklazów wapniowych, szczególnie labradoru i bytownitu, jest występowanie iryzacji (zob. Cechy optyczne minerałów ), w tym przypadku określanej jako labradoryzacja ( Rys. 4B), [1]. Jest to efekt optyczny, w którym odbijane promienie światła dają efekt gry barw w kolorach niebieskich, szarych, złocistych i zielonkawych.

A: budowa pasowa plagioklazu, B: labradoryzacja w skaleniach zasadowych.
Rysunek 4: A: budowa pasowa plagioklazu, B: labradoryzacja w skaleniach zasadowych.


Skalenie sodowe i potasowe krystalizują z magm bogatych w krzemionkę, z kolei krystalizacja skaleni zasobniejszych w cząstkę anortytową zachodzi z magm, w których tej krzemionki jest mniej (zob. Krystalizacja magmy ). W głębinowych skałach magmowych skalenie tworzą kryształy duże, zwykle wielkości do kilku centymetrów. Największe kryształy, osiągające wielkości metrów, mogą występować w pegmatytach.

Skalenie, jako grupa minerałów, wykazują słabą odporność na działanie czynników niszczących. Pod wpływem wietrzenia chemicznego ulegają przeobrażeniu w minerały ilaste z grupy kaolinitu. Okazy zwietrzałe charakteryzuje słaby połysk oraz obniżona twardość. Szczególnie nietrwałe są skalenie wapniowe. Tempo przeobrażeń skaleni sodowych oraz potasowych jest wolniejsze, dlatego one mogą być spotykane jako ziarna w środowiskach sedymentacyjnych. Skalenie wykazują powinowactwo do przeobrażeń w procesach pomagmowych i przy wzroście temperatury ulegają transformacji w minerały z grupy łyszczyków, przy niższych temperaturach w minerały ilaste [2].

Skalenie tworzą główną masę pegmatytów. Niektóre pegmatyty mogą posiadać kryształy skaleni (najczęściej jest to mikroklin - odmiana polimorficzna skalenia potasowego), których wielkość może przekraczać 1 m. Takie wystąpienia często są eksploatowane na potrzeby przemysłu ceramicznego.

Bibliografia

1. J. Żaba: Ilustrowany słownik skał i minerałów, Videograf II, Katowice 1993.
2. M. Borkowska, K. Smulikowski: Minerały skałotwórcze, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1973.
3. A. Manecki, M. Muszyński: Przewodnik do petrografii, AGH Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne, Kraków 2008.
4. P. Roniewicz (Red.): Przewodnik do ćwiczeń z geologii dynamicznej, Polska Agencja Ekologiczna S.A., Warszawa 1999.
5. A. Bolewski, A. Manecki: Mineralogia szczegółowa, Wydawnictwo PAE, Warszawa 1993.
6. A. Manecki: Mineralogia szczegółowa, Mineralpress Kraków, Kraków 2019.
Zaloguj się/Zarejestruj w OPEN AGH e-podręczniki
Czy masz już hasło?

Hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków, litery i cyfry oraz co najmniej jeden znak specjalny.

Przypominanie hasła

Wprowadź swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłać Ci informację o nowym haśle.
Dziękujemy za rejestrację!
Na wskazany w rejestracji adres został wysłany e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Wprowadzone hasło/login są błędne.