Loading...
 
Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Pod redakcją:Tadeusz Słomka
Autorzy/Autorki:Anna Waśkowska, Tadeusz Słomka, Jan Golonka
Afiliacja autorów:AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
Wydawca:Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Data publikacji:2022
Recenzja: Prof. dr hab. Andrzej Ślączka, Uniwersytet Jagielloński
Prof. dr Pavol Rybár, Technische Universität Bergakademie Freiberg (Germany)
ISBN:978-83-963036-1-5

Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Skały dynamometamorfizmu

Jakość przeobrażeń w dynamometamorfizmie jest zależna od wartości stresu. Zaangażowanie stresu jest wprost proporcjonalne do rozdrobnienia protolitu oraz ilości neogenicznych profiroblastów (zob. Czynniki metamorfizmu ). Skały dynamometamorfizmu reprezentowane są przez szereg odmian powstałych przy wzrastających wartościach ciśnienia. Są to kakiryty i brekcje tektoniczne, kataklazyty oraz mylonity i ultramylonity.

Kakiryty są efektem słabo zaawansowanego metamorfizmu dyslokacyjnego i należą do skał o najniższym stopniu przeobrażenia. Występują w strefach zewnętrznych osłony metamorficznej, pomiędzy niezmienionymi skałami otoczenia a brekcją tektoniczną. Kakiryt to skała protolitu poprzecinana siecią spękań, w której wyodrębnione klasty nie uległy przemieszczeniu [1], [2]. Brekcje tektoniczne ( Rys. 1A), zwane druzgotem tektonicznym lub salcesonem skalnym, to pokruszony na ziarna protolit [1], który został wtórnie spojony materiałem najdrobniejszym, powstałym przez zmiażdżenie części skały wyjściowej. Klasty brekcji są ostrokrawędziste, mają zróżnicowaną frakcję i bezładne rozmieszczenie. Poszczególne ziarna mogą być przemieszczone względem siebie [2].

Kataklazyty ( Rys. 1B) to skały silnie rozdrobnionego protolitu [3], w którym występują residualne ziarna skalne, zwane porfiroklastami. Pomiędzy nimi może występować niewielka ilość miazgi mylonitycznej, czyli zgniecionego i roztartego protolitu [1], [2]. Porfiroklasty zwykle są niewielkie, choć ich frakcja może być zróżnicowana, zwykle są dostrzegalne makroskopowo. Większość kataklazytów ma tektury bezładne, tekstury kierunkowe są rzadkie [4].

Mylonit ( Rys. 1C) to roztarta skała protolityczna (nazwa skały pochodzi od słowa mleć), w której pod wpływem ciśnienia kierunkowego rozpoczęły się procesy blastezy. W obrębie miazgi mylonitycznej, obok bardzo drobnych, niedostrzegalnych makroskopowo drobnych porfiroklastów w ilości \( 10-50\% \), występują również porfiroblasty. Mylonity zwykle wykazują strukturę kierunkową [1]. Skały o wyraźnych profiroblastach nazywane są blastomylonitami, niektóre odmiany są zaliczane do gnejsów oczkowych [4].

A: brekcja tektoniczna, B: kataklazyt, C: mylonit.
Rysunek 1: A: brekcja tektoniczna, B: kataklazyt, C: mylonit.


Ultramylonity to skały zaawansowanego metamorfizmu dyslokacyjnego, w których zaznacza się najsilniejsze rozdrobnienie i ilość drobnych porfiroklastów nie przekracza \( 10\% \). W ultramylonitach wyraźnie zaznaczają się struktury kierunkowe [2].

Forma występowania

Skały dynamometamorfizmu występują lokalnie, w obrębie oraz obustronnie wzdłuż stref przemieszczeń litosferycznych (np. wzdłuż uskoków, nasunięć łusek, płaszczowin), tworząc osłonę (aureolę) metamorficzną ( Rys. 2 ). Składa się ona z zespołu skał, w którym wraz z odległością od strefy tektonicznej maleje stopnień zaawansowania zmian metamorficznych.

Rozkład skał dynamometamorficznych względem strefy tektonicznej.
Rysunek 2: Rozkład skał dynamometamorficznych względem strefy tektonicznej.



Wpływ ciśnienia w procesie dynamometamorfizmu powoduje powstanie skał metamorficznych o swoistych cechach strukturalnych. W skałach dynamometamorficznych występują 3 typy składników:
  • blasty, w tym porfiroblasty, będące neogenicznymi składnikami krystalicznymi, powstałymi w blastezie,
  • klasty, w tym dostrzegalne makroskopowo porfiroklasty, będące zdefragmentowanym protolitem,
  • miazga mylonityczna, czyli silnie rozdrobniony, roztarty protolit.


Ze względu na specyfikę wykształcenia skał dynamometamorficznych, która związana jest z odkształceniami nieciągłymi protolitów na poziomie skały i kryształu, dla struktur bywa stosowana specjalna nomenklatura. Termin struktury kataklazowe używany jest dla skał powstałych z pokruszonych i wtórnie spojonych protolitów, natomiast termin struktury mylonityczne, określa skały składające się z roztartego protolitu [1], [2].

Bibliografia

1. A. Manecki, M. Muszyński: Przewodnik do petrografii, AGH Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne, Kraków 2008.
2. K. Kozłowski, J. Żaba, F. Fediuk: Petrologia skał metamorficznych, Uniwersytet Śląski, Katowice 1986.
3. A. Bolewski, W. Parachoniak: Petrografia, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1974.
4. J. Żaba: Ilustrowany słownik skał i minerałów, Videograf II, Katowice 1993.
Zaloguj się/Zarejestruj w OPEN AGH e-podręczniki
Czy masz już hasło?

Hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków, litery i cyfry oraz co najmniej jeden znak specjalny.

Przypominanie hasła

Wprowadź swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłać Ci informację o nowym haśle.
Dziękujemy za rejestrację!
Na wskazany w rejestracji adres został wysłany e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Wprowadzone hasło/login są błędne.