Loading...
 
Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Pod redakcją:Tadeusz Słomka
Autorzy/Autorki:Anna Waśkowska, Tadeusz Słomka, Jan Golonka
Afiliacja autorów:AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
Wydawca:Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Data publikacji:2022
Recenzja: Prof. dr hab. Andrzej Ślączka, Uniwersytet Jagielloński
Prof. dr Pavol Rybár, Technische Universität Bergakademie Freiberg (Germany)
ISBN:978-83-963036-1-5

Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Klasyfikacje skał magmowych

Skały magmowe cechuje wysoka różnorodność. Jest ona pochodną składu chemicznego stopu glinokrzemianowego i różnych warunków krystaliacji. Magmy pierwotne mają niejednolite chemizmy, gdyż tworzą się przez wytapianie różnych skał macierzystych, a ich późniejsza dyferencjacja prowadzi do powstania całej gamy rozmaitych stopów. W wyniku ich krystalizacji powstają skały, które posiadają odmienny skład mineralny, a zróżnicowane warunki krzepnięcia wpływają na wykształcenie przeróżnych cech strukturalno-teksturalnych (zob. Rodzaje magmy, Dyferencjacja magmy ).

Klasyfikacja skał magmowych oparta jest o skład mineralny, który wynika ze składu chemicznego. Podstawą podziału na główne grupy jest zawartość krzemionki w skale [1], której szacunkowa ilość jest określana na podstawie wskaźników mineralnych. Do wskaźników tych należą kwarc, skalenie alkaliczne, plagioklazy, skaleniowce, stanowiące sekwencję minerałów o malejącej ilości krzemionki (zob. Kwarc, Skalenie, Skaleniowce ), [2]. Występowanie kwarcu wiąże się z nadmiarem krzemionki w skale, z kolei obecność skaleniowców z jej niedoborem. Z uwagi na jasne zabarwienie wskaźników mineralnych nazywane są one minerałami jasnymi (felzytowymi).

Pod względem obecności i wzajemnych proporcji składników mineralnych skały magmowe dzielone są na 5 grup głównych, są to ( Rys. 1 ), [3], [1]:

  • skały skrajnie kwaśne, skrajnie przesycone krzemionką, w których minerały jasne stanowi kwarc,
  • skały kwaśne, przesycone krzemionką, zawierające co najmniej \( 63\% \) wag. krzemionki, charakteryzuje je współwystępowanie kwarcu i skaleni,
  • skały obojętne, nasycone krzemionką, zawierające \( 52-62\% \) wag. krzemionki, w których podstawowym minerałem jasnym są skalnie; kwarc lub skaleniowce mogą występować w niewielkich ilościach,
  • skały zasadowe, niedosycone krzemionką, zawierające \( 45-51\% \) wag. krzemionki, w których podstawowym minerałem jasnym są skaleniowce; skalenie występują w mniejszej ilości,
  • skały skrajnie zasadowe (ultrazasadowe), skrajnie niedosycone krzemionką, zawierającej do \( 44\% \) wag. krzemionki, w których minerały jasne reprezentowane są tylko przez skaleniowce.
Podział skał magmowych na grupy główne.
Rysunek 1: Podział skał magmowych na grupy główne.


Powyższy podział stosuje się do skał magmowych, w których składniki jasne stanowią przynajmniej \( 10\% \) skały. Jeśli tych składników jest mniej, wyróżniana jest grupa skał skrajnie maficznych (ultramaficznych).

W głównych grupach skał magmowych wydzielane są klasy skalne, odpowiednio dla skał wylewnych, głębinowych i żyłowych (zob. Środowiska powstania skał magmowych ).

Udział i rodzaj wskaźników mineralnych w skałach magmowych może być szacowany przy wykorzytaniu wskaźnika barwy ( Rys. 2 ), [4], [5]. Jest to ogólny stosunek minerałów jasnych do minerałów ciemnych (maficznych), czyli sumaryczna ilość kwarcu, skalenia i skaleniowców do sumarycznej ilości amfiboli, piroksenów, oliwinów, łyszczyków. Wskaźnik barwy opiera się na zależności, iż przy sukcesywnie zmniejszającej się ilości krzemionki w skałach, zwiększa się ilość minerałów ciemnych, a spada udział minerałów jasnych. To wydatnie wpływa na generalne zabarwienie skał. Skały dzielone są na 3 grupy ( Rys. 2 ), [3]:

  • skały leukokratyczne (jasne), zawierające \( 65-90\% \) minerałów jasnych, głównie kwarc i skalenie,
  • skały mezokratyczne (pośrednie), w których ilość minerałów jasnych i ciemnych jest podobna i wynosi \( 35-65\% \), w grupie minerałów jasnych występują głównie skalnie i skaleniowce, w grupie minerałów ciemnych występują głównie amfibole i pirokseny,
  • skały melanokratyczne (maficzne, ciemne), zawierające \( 65-90\% \) minerałów ciemnych, głównie pirokseny i oliwiny.

Wraz ze wzrostem ilości minerałów ciemnych zwiększa się ciężar właściwy skał magmowych. W skałach leukokratycznych wynosi on 2,35 – 2,7 \( g/cm^3 \), w skałach mezokratycznych od 2,7 – 2,9 \( g/cm^3 \), a w melanokratycznych 3,0-3,2 \( g/cm^3 \).

Uproszczona klasyfikacja skał magmowych.
Rysunek 2: Uproszczona klasyfikacja skał magmowych.


Skały magmowe są ważnym i podstawowym składnikiem litosfery. W skorupie oceanicznej dominują skały zasadowe i obojętne, w skorupie kontynentalnej wystepują skały zasadowe, obojętne i kwaśne, a skały ultramaficzne są typowym budulcem dolnych części litosfery.


Opis makroskopowy skały magmowej jest znormalizowany. Polega na podaniu sekwencji cech skały, które dają podstawę zakwalifikowania jej do odpowiedniej klasy. Opis obejmuje określenie barwy skały, cech strukturalnych i tekstualnych oraz oszacowanie składu mineralnego. Struktura i tekstura służą ustaleniu środowiska powstania skały. Skład mineralny jest wskaźnikowy dla grupy klasyfikacyjnej. W skałach afanitowych i porfirowych, gdzie obserwacje kryształów są ograniczone, skład mineralny może być szacowany na podstawie barwy ciasta skalnego.

Bibliografia

1. P. Roniewicz (Red.): Przewodnik do ćwiczeń z geologii dynamicznej, Polska Agencja Ekologiczna S.A., Warszawa 1999.
2. A. Bolewski, W. Parachoniak: Petrografia, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1974.
3. A. Manecki, M. Muszyński: Przewodnik do petrografii, AGH Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne, Kraków 2008.
4. A. Majerowicz, B. Wierzchołowski: Petrologia skał magmowych, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1991.
5. K. Kozłowski, W. Ryka: Petrografia skał magmowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 1981.
Zaloguj się/Zarejestruj w OPEN AGH e-podręczniki
Czy masz już hasło?

Hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków, litery i cyfry oraz co najmniej jeden znak specjalny.

Przypominanie hasła

Wprowadź swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłać Ci informację o nowym haśle.
Dziękujemy za rejestrację!
Na wskazany w rejestracji adres został wysłany e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Wprowadzone hasło/login są błędne.