Loading...
 
Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Pod redakcją:Tadeusz Słomka
Autorzy/Autorki:Anna Waśkowska, Tadeusz Słomka, Jan Golonka
Afiliacja autorów:AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
Wydawca:Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Data publikacji:2022
Recenzja: Prof. dr hab. Andrzej Ślączka, Uniwersytet Jagielloński
Prof. dr Pavol Rybár, Technische Universität Bergakademie Freiberg (Germany)
ISBN:978-83-963036-1-5

Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Atrybuty Ziemi

Ziemia to trzecia licząc od centrum planeta Układu Słonecznego ( Rys. 1 ), znajdująca się na orbicie w odległości 147-153 mln km od gwiazdy. Powstała 4,55 mld lat temu z mgławicy gwiezdnej wraz z innymi obiektami Układu [1], [2]. Należy do planet skalistych, które charakteryzuje występowanie jądra metalicznego otoczonego skalistą powłoką.

Położenie Ziemi w Układzie Słonecznym. Fot. WP, Planets2013-unlabeled.jpg, licencja CC BY-SA 3.0, źródło: [https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Planets2013-unlabeled.jpg|Wikimedia Commons].
Rysunek 1: Położenie Ziemi w Układzie Słonecznym. Fot. WP, Planets2013-unlabeled.jpg, licencja CC BY-SA 3.0, źródło: Wikimedia Commons(external link).

Ziemię cechuje szereg cech swoistych i unikalnych, które nie są znane z innych ciał w Układzie Słonecznym. Należą do nich:

  • utrzymywanie aktywności geologicznej, w wyniku której powierzchnia Ziemi podlega modelowaniu strukturalnemu, w tym górotwórczości,
  • występowanie i utrzymywanie życia,
  • atmosfera, w której znajduje się wolny tlen,
  • hydrosfera, która w większości utrzymywana jest w stanie płynnym.

Wśród planet skalistych Ziemię cechuje:

  • największy promień liczący 6 371,008 km,
  • największa masa szacowana na 5.9724 ×10 \( ^{24}kg \) [3],
  • największa gęstość wynosząca 5 514 \( kg/m^3 \) [3],
  • najsilniejsze pole magnetyczne i grawitacyjne,
  • najszybszy ruch obrotowy.

Ziemia, posiada jednego satelitę, którym jest Księżyc.

Głównymi pierwiastkami, które budują Ziemię jest żelazo, tlen, krzem i magnez ( Tabela 1 oprac. na podstawie [4]).

Tabela 1: Skład Ziemi w procentach wagowych.
Pierwiastek
ŻELAZO
TLEN
KRZEM
MAGNEZ
SIARKA
NIKIEL
WAPŃ
GLIN
CHROM
INNE
\( \% \)
32,1
30,1
15,1
13,9
2,9
1,8
1,5
1,4
0,4
0,8


Rozkład pierwiastków w obrębie Ziemi jest nierównomierny. Wraz z głębokością zwiększa się ilość pierwiastków o większej gęstości, tj. żelazo, magnez i wapń, a zmniejsza pierwiastków o mniejszej gęstości, tj. krzem, sód czy potas. W powierzchniowych strukturach dominującym pierwiastkiem jest tlen w ilości \( 44,6\% \) i krzem, którego ilość wynosi \( 27,72\% \), natomiast zawartość żelaza jest ponad 6 x mniejsza (zob. Skorupa ziemska ). W centrum Ziemi znajduje się stop metaliczny zdominowany przez żelazo (zob. Jądro ).
Ziemia, czyli skalisty glob, funkcjonuje na orbicie słonecznej w otoczeniu hydrosfery, atmosfery i biosfery. Tworzą one zewnętrzną otoczkę dla planety, ale też przenikają przez jej najbardziej powierzchniowe struktury. Sfery te są zintegrowane z Ziemią i tworzą współzależny układ, tworzący wraz z Ziemią system ziemski.

Na atmosferę ziemską składa się powłoka gazowa, która utrzymywana jest grawitacyjnie przez planetę. Ma grubość około 2000 km, przy czym zewnętrzne 1500 km to wybitnie rozrzedzony gaz. Głównymi jej składnikami jest azot ( \( 78\% \)) oraz tlen ( \( 21\% \)). Atmosfera stanowi:

  • barierę pomiędzy Ziemią a przestrzenią kosmiczną,
  • niweluje amplitudy temperaturowe,
  • zatrzymuje ciepło,
  • jest przestrzenią, w której odbywa się część obiegu wody,
  • utrzymuje wiele form życia, zwłaszcza te, które do funkcjonowania wykorzystają tlen,
  • bierze aktywny udział w egzogenicznych procesach geologicznych.


Atmosfera tlenowa jest trzecią ziemską atmosferą. W okresie akrecji planetarnej, wokół Ziemi wytworzyła się atmosfera wodorowo-helowa. Została ona szybko przez Ziemię utracona. Następna otoczka gazowa powstała w procesie odgazowania Ziemi i składała się z gazów wulkanicznych. Dzięki procesom biologicznym ewoluowała w powłokę z wolnym tlenem. Tlen, jako uboczny produkt fotosyntezy, był uwalniany przez sinice, które w prekambrze porastały rozległe obszary płytkomorskie. W kolejnym etapie ilość tlenu została ustabilizowana i regulowana jest wciąż przez procesy biologiczne. Aktualnie utrzymuje się na poziomie \( 21\% \). W przeszłości jego ilość była zróżnicowana, najwyższe wartości, przekraczające \( 30\% \) odnotowane były w karbonie.


Hydrosfera to wody występujące w sferach ziemskich, na które składają się niezależnie od stanu skupienia: wody podziemne i powierzchniowe występujące w: rzekach, jeziorach, morzach i oceanach, lodowcach i lądolodach, a także woda zawarta w atmosferze i biosferze. Ponad \( 71\% \) powierzchni globu jest przykryte przez wody oceanów i mórz, dlatego Ziemia nazywana jest „niebieską planetą” ( Rys. 2 ). Wody ziemskie zmieniają swoje położenie i migrują pomiędzy poszczególnymi sferami tworząc obieg wody. Napędzany on jest przez grawitację ziemską oraz energię słoneczną. Wody są ważnym elementem, który podtrzymuje życie, stanowią istotny czynnik morfotwórczy, modelujący powierzchnię Ziemi oraz ośrodek, w którym zachodzą procesy geologiczne.

Niebieska planeta. Maulor, Earth rotation.gif, licencja CC BY-SA 4.0, źródło: [https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Earth_rotation.gif#file|Wikimedia Commons].
Rysunek 2: Niebieska planeta. Maulor, Earth rotation.gif, licencja CC BY-SA 4.0, źródło: Wikimedia Commons(external link).


Ziemia ma budowę sferyczną, czyli składa się ze stref rozmieszczonych koncentrycznie względem jej środka, zwanych geosferami (zob. Geosfery ).

Zaloguj się/Zarejestruj w OPEN AGH e-podręczniki
Czy masz już hasło?

Hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków, litery i cyfry oraz co najmniej jeden znak specjalny.

Przypominanie hasła

Wprowadź swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłać Ci informację o nowym haśle.
Dziękujemy za rejestrację!
Na wskazany w rejestracji adres został wysłany e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Wprowadzone hasło/login są błędne.