Loading...
 
Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Pod redakcją:Tadeusz Słomka
Autorzy/Autorki:Anna Waśkowska, Tadeusz Słomka, Jan Golonka
Afiliacja autorów:AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
Wydawca:Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Data publikacji:2022
Recenzja: Prof. dr hab. Andrzej Ślączka, Uniwersytet Jagielloński
Prof. dr Pavol Rybár, Technische Universität Bergakademie Freiberg (Germany)
ISBN:978-83-963036-1-5

Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Ruchy epejrogeniczne i ich przyczyny

Pionowe ruchy litosfery Ziemi mają miejsce na wielu jej obszarach [1], [2], [3], [4], [5]. W zasadzie ruchom tym nie towarzyszy zmiana struktury geologicznej, to znaczy intensywne fałdowanie i deformacja, aczkolwiek występują one również na obszarach uprzednio sfałdowanych i zdeformowanych. Ruchy pionowe nazywane są ruchami epejrogenicznymi, w odróżnieniu od ruchów orogenicznych, chociaż podział ten, z punktu widzenia teorii tektoniki płyt wydaje się przestarzały, gdyż zachodzą one również w aktywnych orogenach. Niektóre z tych ruchów możemy śledzić i mierzyć współcześnie, inne widoczne są w zapisie geologicznym. Przykładem ruchów wznoszących są Himalaje, Góry Skaliste i Skandynawia. Przykładem ruchów obniżających Holandia, rejon Gdańska, czy wyspy na Pacyfiku.

Ruchy epejrogeniczne czyli pionowe ruchy litosfery wywołane są przez:

  • kompensację izostatyczną, w której wyróżniamy czynniki obciążeniowe (fałdowania i tektonika, sedymentacja, zlodowacenia) oraz czynniki odciążeniowe (erozja, deglacjacja),
  • kompensację termiczną.

Oba rodzaje kompensacji mogą współistnieć i wzajemnie się uzupełniać.

Kompensacja izostatyczna


zwana, równowagą izostatyczną to stan równowagi grawitacyjnej między litosferą a astenosferą, termin wprowadzony w 1882 roku przez amerykańskiego geologa Clarence'a Duttona.

Litosfera zachowuje się jak ciało stałe, zaś astenosfera jak ciecz, czyli litosfera „unosi się” na astenosferze (zob. Geosfery ). Zgodnie z prawem Archimedesa ciało zanurzone w cieczy jest unoszone z siłą równą ciężarowi wypartej cieczy. Natura zawsze dąży do równowagi, w związku z tym w przypadku zaburzenia równowagi następują pionowe ruchy izostatyczne litosfery. Poszczególne fragmenty litosfery mają różną grubość, jak również różną gęstość. Według Airy’ego litosfera zbudowana jest z bloków o różnej grubości, ale zbliżonej gęstości. Bloki o większej grubości są głębiej zanurzone w astenosferze, mając jednocześnie większą wysokość nad poziomem morza. Według Pratta bloki mają różną gęstość, a bloki o mniejszej gęstości są wyższe ( Rys. 1 ).

Schemat ilustrujący izostatyczną teorię Airy’ego i Pratta.
Rysunek 1: Schemat ilustrujący izostatyczną teorię Airy’ego i Pratta.

Obie teorie mają swoje uzasadnienie. Litosfera oceaniczna ma większą gęstość niż litosfera kontynentalna i dlatego dno oceanów znajduje się znacznie niżej niż powierzchnia kontynentów, co potwierdza teorię Pratta. Natomiast w obrębie kontynentów gęstość odgrywa mniejszą rolę, a wysokie góry są tam, gdzie litosfera kontynentalna jest grubsza, na przykład w Himalajach, co potwierdza teorię Airy’ego.


W Himalajach nastąpiło podwojenie litosfery kontynentalnej (zob. Orogeny kolizyjne ) spowodowane podsuwaniem płyty antarktycznej (indyjskiej) pod płytę eurazjatycką ( Rys. 2 ). Płyty te są ciągle we wzajemnym ruchu, a więc orogen himalajski jest aktywny, co skutkuje brakiem równowagi izostatycznej. Podlega on aktualnie ruchom wznoszącym, pomimo ciągłego działania czynników erozyjnych, które odprowadzają materiał. W momencie, gdy ruch ustanie, nastąpi równowaga, a kolejne sukcesywne odciążanie przez czynniki erozyjne doprowadzi do powolnego obniżania orogenu. Obniżanie to będzie kompensowane przez podnoszenie izostatyczne. Będzie to trwać aż do całkowitego zrównania orogenu, o ile nie pojawią się inne czynniki. Podwojenie litosfery kontynentalnej.
Rysunek 2: Podwojenie litosfery kontynentalnej.

Czynniki obciążeniowe i odciążeniowe związane są ze zmianami klimatycznymi, zwłaszcza z pojawieniem się lub zanikiem pokryw lądolodów.
Rys. 3 pokazuje schematycznie kolejność ruchów pionowych związanych z działalnością lądolodu. Pojawienie się czapy lodowej wywiera nacisk na litosferę kontynentalną (B), która ugina się pod jego ciężarem (C). Z kolei po ustąpieniu zlodowacenia litosfera kontynentalna podnosi się do góry (D) i wraca do stanu równowagi (A, E).

Ruchy pionowe związane z działalnością lądolodu (A-E objaśnione w tekście).
Rysunek 3: Ruchy pionowe związane z działalnością lądolodu (A-E objaśnione w tekście).

Przykładem ruchów pionowych związanych z działalnością lądolodów jest podnoszenie się Skandynawii. Obszar ten stopniowo podnosi się od czasu stopnienia lądolodu, który pokrywał go w plejstocenie. Średniowieczne przystanie Wikingów są obecnie położone w głębi lądu. Proces ten nie został zakończony, gdyż Skandynawia nie powróciła jeszcze do stanu równowagi.

Obniżanie litosfery kontynentalnej może być związane z obciążeniem osadami wypełniającymi aulakogen (zob. Geneza ryftu ). Obniżanie takie ma miejsce na Morzu Północnym i w przyległym obszarze Holandii. Obniżanie spowodowane obciążeniem osadami może mieć miejsce na pasywnych krawędziach kontynentów, jak również w aktywnych basenach sedymentacyjnych, takich jak Morze Kaspijskie.

Kompensacja termiczna

Kompensacja termiczna (zob. Ciepło Ziemi ) obejmuje zarówno ruchy pionowe podnoszące, jak i obniżające na kontynentach i na oceanach.
Na kontynentach mamy głównie do czynienia z podnoszeniem termicznym, związanym z obniżeniem gęstości ciał pod wpływem wzrostu ich temperatury. Podnoszenie to często prowadzi do powstania ryftów (zob. Granice dywergentne ). Podnoszenie związane z ogniskami magmowymi nad strefami subdukcji występuje w orogenach bezkolizyjnych, takich jak Andy czy Góry Skaliste (zob. Orogeny bezkolizyjne ). Podnoszenie termiczne może być również związane z pióropuszami płaszcza i plamkami gorąca (zob. Pióropusze płaszcza i plamy gorąca ). Przykładem takiego podnoszenia są ramiona wielkiego ryftu afrykańskiego, Masyw Tibesti w Afryce czy też Masyw Czeski (Sudety) w Europie Środkowej.
Podnoszenie termiczne w ocenach prowadzi między innymi do wypiętrzenia grzbietów śródoceanicznych (zob. Architektura i procesy strefy rozrostu oceanicznego ), czy też powstania wysp wulkanicznych nad plamkami gorąca. Obniżanie termiczne w oceanach związane jest ze zwiększeniem gęstości stygnącej litosfery oceanicznej.


jest kombinacją kompensacji izostatycznej i kompensacji termicznej. Wyspy te powstają na podniesieniach litosfery oceanicznej ponad pióropuszami płaszcza. Kiedy litosfera oceaniczna odsunie się na pewną odległość od pióropusza płaszcza następuje jej stygnięcie i zwiększenie gęstości. Jednocześnie obciążenie litosfery oceanicznej wyspą bazaltową powoduje jej uginanie i obniżanie. Na obniżających się wyspach powstają rafy koralowe, a po jakimś czasie atole, co zostało już zaobserwowane w XIX wieku przez Darwina ( Rys. 4 ). Obniżanie wyspy wulkanicznej i powstawanie atolu. NOAA, Coral atoll formation animation.gif, licencja PD, źródło: [https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coral_atoll_formation_animation.gif|Wikimedia Commons].
Rysunek 4: Obniżanie wyspy wulkanicznej i powstawanie atolu. NOAA, Coral atoll formation animation.gif, licencja PD, źródło: Wikimedia Commons(external link).

Bibliografia

1. M. Książkiewicz: Geologia dynamiczna, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1972.
2. Z. Mortimer: Zarys fizyki Ziemi, AGH Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne, Kraków 2004.
3. A. Radomski, M. A. Gasiński: Elementy oceanologii. Wprowadzenie do środowisk morskich, Wydawnictwo UJ, Kraków 2004.
4. W. Jaroszewski, L. Marks, A. Radomski: Słownik geologii dynamicznej, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1985.
5. R. Dadlez, W. Jaroszewski: Tektonika, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994.
Zaloguj się/Zarejestruj w OPEN AGH e-podręczniki
Czy masz już hasło?

Hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków, litery i cyfry oraz co najmniej jeden znak specjalny.

Przypominanie hasła

Wprowadź swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłać Ci informację o nowym haśle.
Dziękujemy za rejestrację!
Na wskazany w rejestracji adres został wysłany e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Wprowadzone hasło/login są błędne.