Loading...
 
Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Pod redakcją:Tadeusz Słomka
Autorzy/Autorki:Anna Waśkowska, Tadeusz Słomka, Jan Golonka
Afiliacja autorów:AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska
Wydawca:Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Data publikacji:2022
Recenzja: Prof. dr hab. Andrzej Ślączka, Uniwersytet Jagielloński
Prof. dr Pavol Rybár, Technische Universität Bergakademie Freiberg (Germany)
ISBN:978-83-963036-1-5

Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne
Skały skrajnie kwaśne i kwaśne

Cechą charakterystyczną skał kwaśnych jest obecność w skale kwarcu (zob. Kwarc ) w ilości ponad \( 20\% \). Skały głębinowe kwaśne bywają zbiorczo nazywane granitoidami ( Rys. 1 ). Występowanie obok kwarcu skaleni alkalicznych (zob. Skalenie ), zwykle w formie ortoklazu i albitu, jest charakterystyczne dla granitów alkaliczno-skaleniowych i ich odpowiedników wylewnych - riolitów alkalicznych ( Rys. 1 ). Skały, w których występują różne grupy skaleni, ale zaznacza się dominacja lub porównywalny udział skaleni alkalicznych i plagioklazów z grupy albit-oligoklaz, są klasyfikowane jako granity, a ich wylewne odmiany jako riolity. Istotna dominacja plagioklazów (albit-andezyn) nad skaleniami alkalicznymi jest podstawą do wyróżnienia granodiorytów w grupie skał głębinowych oraz dacytów w grupie skał wylewnych. Występowanie obok kwarcu plagioklazów (oligoklaz-andezyn) jest charakterystyczne dla tonalitów oraz plagiodacytów. W skałach żyłowych granitoidy reprezentowane są przez pegmatyty i aplity ( Rys. 1 ). Udział minerałów ciemnych (biotytu, amfiboli, piroksenów) w skałach kwaśnych jest niewielki, w granitach wynosi kilka procent, w granodiorytach i tonalitach wzrasta do \( 20\% \) [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7].

Uproszczona klasyfikacja skał kwaśnych.
Rysunek 1: Uproszczona klasyfikacja skał kwaśnych.


Identyfikacja skał kwaśnych

W wielu ze skał głębinowych kwaśnych występują duże, łatwo identyfikowalne kryształy, co sprzyja ich analizie makroskopowej. Trudności może sprawiać diagnostyka poszczególnych grup skaleni, zwłaszcza w odmianach drobnokrystalicznych. W granitoidach powszechnie występują struktury średnio- i gruboziarniste oraz porfirowate (zob. Struktury skał magmowych ), z reguły są to skały zbite i masywne, podrzędnie występują miarole (zob. Tekstury skał magmowych ). Obecność skaleni alkalicznych, w tym ortoklazu w granitach powoduje, że mają one zabarwienie różowawe. Granodioryty oraz tonality występują w odcieniach szarości ( Rys. 2 ), [4].

Kwaśne skały głębinowe. A-B: granit alkaliczno-skaleniowy, C-D: granit, E: granodioryt, F: tonalit.
Rysunek 2: Kwaśne skały głębinowe. A-B: granit alkaliczno-skaleniowy, C-D: granit, E: granodioryt, F: tonalit.


Aplity to zwykle zbite skały żyłowe, drobnoziarniste do bardzo drobnoziarnistych o jasnym, białym ( Rys. 3A) lub różowym odcieniu. Z kolei pegmatyty to skały grubo- lub bardzo gruboziarniste, w ich obrębie występuje tekstura pismowa, która jest właściwa tylko dla tej grupy skał [4]. Pegmatyty formują różne ciała skalne. Powszechnie występują jako wypełnienia pustek-miarol lub mogą tworzyć większe formy masywne i różnej wielkości żyłowe. Pegmatyty należą do skał krystalizujących z tzw. stopów resztkowych, czyli składników magmy pozostałych po wykrystalizowaniu głównej masy plutonów granitowych (zob. Krystalizacja magmy ). Skład mineralny pegmatytu jest analogiczny do granitu, z tą różnicą, że kryształy są kilka do kilkuset razy większe ( Rys. 3C). Dodatkowo, w pegmatytach występują minerały, które są zasobne w lantanowce, tj. tor, uran, niob. Drobnoziarniste skały żyłowe z podwyższoną ilością minerałów ciemnych określane są jako lamprofiry. Przeważnie mają barwę szarą, ciemnoszarą lub czarną, bywają również czerwonawe lub zielonawe [4]. Najczęściej są ciemniejsze od skał, które przecinają. Identyfikacja makroskopowa skał żyłowych kwaśnych, przy braku możliwości określenia formy ciała magmowego i odróżnienie ich od niektórych odmian wylewnych może być problematyczna.

Kwaśne skały żyłowe. A-B: aplit, C: pegmatyt. A, C: fot. – archiwum aut. ; B: fot. Krzysztof Szopa. Wykorzystano za zgodą autora.
Rysunek 3: Kwaśne skały żyłowe. A-B: aplit, C: pegmatyt. A, C: fot. – archiwum aut. ; B: fot. Krzysztof Szopa. Wykorzystano za zgodą autora.


W odmianach porfirowych diagnostyka makroskopowa opiera się na analizie prakryształów. W skałach kwaśnych zwykle występują zarówno prakryształy z kwarcem, jak i ze skaleniem ( Rys. 4A, B ), w podrzędnej ilości z biotytem. Dla skał, w których oszacowanie skaleni w prakryształach nie jest możliwe, w nieformalnym nazewnictwie stosuje się ogólne określenie - porfir kwarcowy. W strukturze afanitowej przeprowadza się jedynie szacowanie przynależności klasyfikacyjnej stosując wskaźnik barwy, zgodnie z zasadą, że większość skał leukokratycznych to skały zawierające wśród minerałów jasnych również kwarc. Skały kwaśne afanitowe charakteryzuje ogólne zabarwienie w różnych odcieniach barwy kremowej, szarej i różowej. Podczas gwałtownego krzepnięcia skały kwaśne tworzą odmiany szkliste, przykładem jest obsydian i smołowiec [4].

 Kwaśne skały wylewne. A: porfir kwarcowy, B: riolitoid, C: dacytoid.
Rysunek 4: Kwaśne skały wylewne. A: porfir kwarcowy, B: riolitoid, C: dacytoid.


Skały skrajnie kwaśne zawierają ponad \( 60\% \) kwarcu. W skałach głębinowych wyróżniane są granity silnie kwarcowe, gdy kwarcowi towarzyszą skalenie. Makroskopowo podobne są do granitoidów. Skały skrajnie kwaśnie są rzadko spotykane.

Bibliografia

1. A. Majerowicz, B. Wierzchołowski: Petrologia skał magmowych, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1991.
2. J. Żaba: Ilustrowany słownik skał i minerałów, Videograf II, Katowice 1993.
3. K. Kozłowski, W. Ryka: Petrografia skał magmowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 1981.
4. A. Manecki, M. Muszyński: Przewodnik do petrografii, AGH Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne, Kraków 2008.
5. P. Roniewicz (Red.): Przewodnik do ćwiczeń z geologii dynamicznej, Polska Agencja Ekologiczna S.A., Warszawa 1999.
6. A. Bolewski, W. Parachoniak: Petrografia, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1974.
7. W. Ryka, A. Maliszewska: Słownik petrograficzny, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1991.
Zaloguj się/Zarejestruj w OPEN AGH e-podręczniki
Czy masz już hasło?

Hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków, litery i cyfry oraz co najmniej jeden znak specjalny.

Przypominanie hasła

Wprowadź swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłać Ci informację o nowym haśle.
Dziękujemy za rejestrację!
Na wskazany w rejestracji adres został wysłany e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Wprowadzone hasło/login są błędne.